„Jezus Chrystus naszym Królem”

Jezus Chrystus naszym Królem

(Kraków 2016)

Publikacja „Jezus Chrystus naszym Królem” ukazała się nakładem Stowarzyszenia “Róża” (Kraków 2016) jako materiał zatwierdzony przez Zespół ds. Ruchów Intronizacyjnych Konferencji Episkopatu Polski (przewodniczący bp Andrzej Czaja) i rozesłany przez Zespół KEP do poszczególnych kurii diecezjalnych celem przygotowania parafii do Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Wprowadzenie

W trosce o religijną i moralną odnowę Narodu Polskiego przygotowany został Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Jego uroczyste ogłoszenie przez władze duchowne i państwowe zostało zaplanowane na dzień 19 listopada 2016 roku w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. W związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski pragniemy jako Naród na nowo potwierdzić naszą przynależność do Chrystusa. Przede wszystkim jednak pragniemy uznać w Chrystusie naszego Króla, oddać się pod Jego panowanie, przyjąć Jego prawa i służyć Mu wiernie w naszej Ojczyźnie.

W ramach przygotowań do ogłoszenia Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana oddaję do rąk Czytelnika zbiór 31 rozważań przybliżających poszczególne zagadnienia poruszone w Akcie. Zbiór ten został pomyślany w taki sposób, by mógł służyć jako październikowe czytania różańcowe. W związku z tym w sposób przystępny prezentuje naukę Kościoła na temat królewskiej władzy Pana Jezusa oraz królewskiej misji wiernych w świecie. Podstawą rozważań jest Pismo Święte i Tradycja Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem encykliki Quas primas Piusa XI z 1925 roku, ogłaszającej święto Jezusa Chrystusa Króla, dokumenty Soboru Watykańskiego II i nauczanie św. Jana Pawła II.

Mam nadzieję, że lektura tych rozważań pomoże w jak najlepszym przygotowaniu wiernych Kościoła w Polsce do osobistego i narodowego przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Króluj nam, Chryste!

Piotr Pikuła